O gabinecieZakres usługRejestracjaInformacje dla pacjentówKontakt

Gabinet konsultacyjny

Medical Magnus Clinic
Łódź, ul. Kopernika 38
tel. 0 42 253 19 00

Gabinet konsultacyjny

Lecznica - Spółdzielnia Lekarzy Specjalistów
Łódź, ul. Piotrkowska 3/5
tel. 0 607 933 874

Gabinet konsultacyjny

Polmed
Radom, ul. Domagalskiego 7
tel. 0 48 365 50 39
 
INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Przed pierwszą wizytą
Wielu pacjentów czuje się niezręcznie, szukając pomocy chirurga plastycznego. Jest to zupełnie niewłaściwe rozumowanie. Chirurg plastyczny jest przede wszystkim lekarzem, pomaga zatem w diagnozowaniu chorób.
Zdrowie według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to pełen dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Zrozumiałe jest zatem, że zmiany i zniekształcenia - wrodzone bądź pourazowe - mogą powodować poczucie choroby. Z takimi chorobami - z pogranicza wymienionych powyżej aspektów zdrowia - najczęściej zmaga się chirurgia plastyczna.
Konsultacja nie jest jednoznaczna z kwalifikacją do zabiegu operacyjnego. Niektóre choroby można leczyć zachowawczo. Inne - zdiagnozowane przez chirurga plastycznego, ale stanowiące domenę odmiennych gałęzi medycyny - rzetelny specjalista skieruje do dermatologa, onkologa czy psychologa.

Badania laboratoryjne przed operacją

Nie można ściśle ustalić jakie badania wykonuje się przed planowaną operacją plastyczną. Zależy to od rodzaju zabiegu, jego rozległości, rodzaju znieczulenia, stanu klinicznego pacjenta. Najczęściej pacjenci podlegający systematycznie badaniom okresowym nie muszą wykonywać dodatkowych badań. Czasem jednak - w przypadku zabiegów poważniejszych, wykonywanych w znieczuleniu ogólnym - niezbędne będzie wykonanie badania morfologii krwi, jonogramu, układ krzepnięcia, poziomu glukozy oraz EKG.

Przygotowanie do operacji
Operacja to ważne wydarzenie w życiu pacjenta. Dlatego warto się przedtem dobrze wyspać i wziąć odprężającą kąpiel. Do Kliniki przybyć należy trochę wcześniej, żeby znaleźć czas na zrelaksowanie się i rozmowę z lekarzem.
Czas przed operacją lekarz poświęca na ostateczne omówienie zakresu operacji, uzgodnienie sposobu znieczulenia czy farmakologicznego przygotowania do czekającego pacjenta stresu (tzw. premedykacja).
Jeżeli zabieg ma zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym, nie trzeba wcześniej rezygnować z posiłków. W większości przypadków istnieje również możliwość, aby pacjent sam wrócił do domu. Jeżeli jednak planowany jest rozległy zabieg, to stan po operacji i zastosowane leki mogą utrudniać lub uniemożliwiać samodzielne podróżowanie - wówczas należy zapewnić sobie opiekę osób bliskich. Po niektórych operacjach, szczególnie przebiegających w znieczuleniu ogólnym, niezbędna jest hospitalizacja. Zwykle jest ona krótkotrwała (1 - 2 doby).

Wybór znieczulenia
W ludzkiej naturze leży strach przed bólem. Wprowadzenie znieczulenia było jednym z przełomowych momentów w dziejach chirurgii i umożliwiło znaczne rozszerzenie wykonywanych zabiegów.
Od tego czasu nastąpił ogromny postęp w anestezjologii. Wprowadzono nowoczesne leki, które umożliwiają pacjentom bezboleśnie przechodzić operacje.
Większość zabiegów w chirurgii plastycznej wykonywanych jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to podyktowane dbałością o bezpieczeństwo chorych, a jednocześnie nie naraża ich na doznania bólowe. Inne zalety znieczulenia miejscowego to brak wpływu na czynność ośrodkowego układu nerwowego (co wiąże się np. z brakiem ograniczenia zdolności pracy umysłowej, prowadzenia pojazdów itp.) czy brak konieczności wprowadzenia restrykcji żywieniowych przed i po operacji. Znieczulenia miejscowego dokonuje sam operator w porozumieniu z pacjentem, a zatem najmniejsze doznania bólowe komunikowane przez operowaną osobę pozwalają na zastosowanie dodatkowej dawki znieczulenia.
Niektóre zabiegi wymagają jednak zastosowania znieczulenia ogólnego, podczas którego pacjent śpi, jego mięśnie (w tym m.in. mięśnie oddechowe) ulegają zwiotczeniu, a wentylację zapewnia respirator. Nad przebiegiem takiego znieczulenia musi czuwać specjalista anestezjolog. Do operacji w znieczuleniu ogólnym należy pozostać na czczo przez co najmniej 8 godzin. Ze względu na stosowane leki, pacjenci poddawani operacjom w znieczuleniu ogólnym wymagają hospitalizacji. 

Co zabrać do Kliniki?
Pomimo iż w Klinice zapewnione są wszystkie podstawowe przedmioty, rzeczy natury osobistej, np. przybory do higieny jamy ustnej, należy zabrać ze sobą. Warto również zabrać książkę lub ulubioną gazetę.